Aktivní pobyt je součástí léčby | DOP - HC s.r.o., Dolní Rychnov

06. dubna, 2014 - 5+2 dny; Pro léčbu dlouhodobě nemocných pacientů je důležitá nejen zdravotní péče a rehabilitace, ale i to, aby se při pobytu v léčebně nenudili. „Aktivní pobyt dokonce považujeme za součást léčby,“ řáká ředitelka Domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově Magdaléna Radošová. Proto léčebna nabízí pacientům i socioterapii.

Pacienti se mohou s pomocí socioterapeutek zapojit do kondičního cvičení, trénovat paměť, vařit, péct, účastnit se muziko a arte terapie, hrát společenské hry a nebo jen naslouchat předčítání z knih. „V léčebně máme pro tyto aktivity klubovnu vybavenou kuchyní a také zasklenou zimní zahradu. Stejné aktivity nabízíme i obyvatelům Domova pro seniory Vila Maria, který s léčebnou sousedí,“ přiblížila socioterapeutické možnosti léčebny její ředitelka. Budovy léčebny a domova spojuje park s altánem. V létě tu pacienti léčebny i klienti domova mohou aktivně odpočívat, například hrají petangue a nebo pěstují rostliny. A stejně jako v sále léčebny tu při hezkém počasí zahrají pozvaní muzikanti a zpěváci, mezi nimi i ti populární, jako byl loni Josef Zíma. „U nás se tedy během hospitalizace pacienti nenudí. Socioterapie však musí být opřena o kvalitní lékařskou a ošetřovatelskou péči. Naše léčebna prošla v lednu již potřetí akreditací Spojené akreditační komise ČR a obhájila tak národní certifikát kvality poskytované péče,“ upozorňuje ředitelka. Léčebna certifikátem garantuje kvalitu a bezpečí pacientům. Během auditu se sleduje, jak léčebna plní standardy kvality. Audit mimo jiné zjišťoval, jaká úroveň péče je poskytována pacientům, jaký je přístup personálu, zda jsou dodržována práva pacientů, nebo zda léčebna zjišťuje spokojenost pacientů a stejně tak i zaměstnanců. „Museli jsme prokázat, že systém kvality v naší léčebně je stále funkční. Kromě důkazu kvality a bezpečí pro naše pacienty akreditace pro nás znamenala povzbuzení, že i v nelehké době ekonomické krize, která se dotkla i zdravotnictví, je možné pracovat kvalitně a poskytovat pacientům důstojnou péči v přátelském prostředí,“ vysvětlila ředitelka. Přátelskou atmosféru pomáhá vytvářet i zmíněná socioterapie. „Společné sdružování klientů při hrách, vaření a pečení, společná ruční práce, při níž si klienti vytvářejí například ozdoby pokojů, kulturní pořady – to vše přispívá ke spokojenosti klientů a tedy i ke kvalitě terapie v naší léčebně,“ dodala.

• Aktivní pobyt je součástí léčby