Prostředí a vybavení domu | DOP - HC s.r.o., Dolní Rychnov

Budova zdravotnického zařízení má čtyři nadzemní podlaží, ve třech podlažích jsou oddělené stanice se svojí sesternou a v posledním podlaží jsou kanceláře. Dvacet čtyři pokojů (2 - 4 lůžkových) slouží osmdesáti dvěma pacientům.

Vybavení pokojů

• Pokoje jsou vybaveny dřevěným nábytkem, signalizačním zařízením pro komunikaci se s ošetřujícím personálem. Každý pacient má k dispozici polohovatelné lůžko, noční stolek, skříňku na prádlo. Na každém pokoji je plazmová televize. Jednotlivá lůžka jsou od sebe oddělena závěsy tak, aby měl pacient zajištěno dostatečné soukromí. Pro dva pokoje slouží malá koupelna se sprchou a WC.
Vybavení pokoje Vana s perličkou

• Dřevěný nábytek, zdi vymalované do příjemných tónů a ozdobené obrazy, vytváří spolu s dalším vybavením (barevné závěsy, televize atd.) útulné prostředí.
  • Pacienti mají k dispozici 2 moderní velké koupelny s hydraulickým sprchovacím lůžkem, se speciální vanou s perličkou a zvedákem. V koupelnách mohou pacienti každý měsíc využít služeb kadeřnice a pedikérky.

Jídelna, zímní zahrada a další

Pacienti mohou využívat prostornou jídelnu, zimní zahradu s terasou, salonek pro socioterapii, kde se denně s pacienty odehrávají aktivizační činnosti. Pacienti zde mohou využívat malou kuchyňku a s pomocí socioterapeutek něco malého na zub uvařit či upéct. Je tu také internetový koutek s počítačem. Na internetu se pacienti podívají například i po svých rodných městech, a nebo si mohou prohlížet fotografie z kulturních akcí léčebny. Počítačem je vybavena i zimní zahrada. Prosklený prostor zvlášť v zimním období nahrazuje dojem z pobytu v přírodě. Předností zimní zahrady je sociální vybavení – po ruce jsou tu hned dvě toalety. Zimní zahrada je také vhodnou návštěvní místností. Využívají ji rodiny pacientů, kde s nimi jejich příbuzní vysedávají třeba i na vyhřívaných lavičkách. Ze zimní zahrady lze v teplejším počasí vstoupit na venkovní terasu.

Zimní zahrada Počítačový koutek

Rehabilitační tělocvična

Důležitou částí léčebny je rehabilitační tělocvična. Je vybavena cvičebními pomůckami a přístrojovým vybavením. Jsou tu žebřiny, velké zrcadlo pro sledování pohybu rehabilitačního cvičení, a další pomůcky. Pod vedením fyzioterapeuta zde pacienti využívají přístroj Terapimaster pro seniory. Tréninkové terapie vedou ke zlepšení hybnosti, stability a síly. Pacientům je zde dále k dispozici přístroj na elektroléčbu.

Rehabilitační tělocvična Rehabilitační tělocvična

K rehabilitaci fyzioterapeutky využívají řadu kompenzačních pomůcek a přístrojů, jako např. rotopedy, motomedy a vertikalizační přístroj Balance trainer, který patří mezi nejmodernější přístroje v rehabilitaci zdravotně postižených pacientů. Jedná se o pohybový trenažér, který je určen k mobilizaci osob se sníženou pohyblivostí. Zdravotně postiženým lidem pomáhá navrátit schopnost stoje, chůze, celkově zlepšuje fyzickou kondici a metabolismus. Přístroj pomáhá i klientům zcela upoutaným na lůžko, kterým se při vertikalizaci celkově zlepšuje funkce orgánů, dýchání, krevní oběh a celkový metabolismus. Pohyby ve vertikalizátoru mají pozitivní vliv na senzoriku, motoriku a vnímání. Zdravotní sestry využívají k podpůrné léčbě bércových vředů a dekubitů laser.

Zabezpečení pacientů

Pro ochranu pohybu dezorientovaných pacientů je vchod v Domě ošetřovatelské péče vybaven systémem Senior Basic, který automaticky hlásí personálu pohyb rizikového pacienta poblíž nebezpečného prostoru. Takovým způsobem je možné předejít situacím, kdy např. dezorientovaný pacient opustí zdravotnické zařízení bez vědomí personálu a je ohrožen na zdraví a životě.

Zahrada s altánem

Zahrada

Okrasná zahrada se zajímavou botanickou hodnotou, fontánou a posezením je pro pacienty příjemným zpestřením obzvláště v letních měsících. Svou přírodně-rekreační podstatou přispívá i k léčbě. V zahradě se za hezkého počasí konají socioterapie, bohoslužby. Odehrávají se zde kulturní akce a zahradní slavnosti. Pro příbuzné klientů a další jejich návštěvy se v teplých měsících zahrada stává příjemnou kulisou ke společným chvílím. Ošetřovatelé nebo socioterapeutky a rehabilitační pracovníci doprovází pacienty v rámci rehabilitačního ošetřovatelství na zahradu na procházku.

Zahradní altán se zvonem slouží k odpočinkovému posezení uprostřed zahrady, zároveň je dostatečně prostorný pro skupinová posezení, je tedy i společenským prostorem. Má k dispozici pódium pro hudební či divadelní vystoupení, bohoslužby. Altán je za teplého počasí také místem pro socioterapie s pacienty, v létě pak pro zahradní slavnosti.