Třicet let péče na sokolovsku – Jubilejní oslavy výročí domácí péče

Již tři desítky let naše společnost poskytuje pacientům na sokolovsku zdravotní a sociální služby.

Tato dlouholetá tradice byla nedávno oslavována v zahradě Domova pro seniory a léčebny, kde sídlí domácí péče. Na této slavnostní události byli přítomni také významní hosté, senátor Miroslav Balatka a starosta města Sokolov, Petr Kubis.

Oba hosté nešetřili slovy uznání ve svých projevech. Starosta vyjádřil obdiv k rozsáhlému komplexu budov, který poskytuje různé sociální a zdravotní služby, a neopomněl pochválit také zaměstnance pracující přímo v péči o pacienty: „Klobouk dolů před tím, co jste tu vybudovali. Takovou práci nemůže dělat každý. Není to zaměstnání, to je poslání."

Senátor Balatka poté rozdával růže sestrám, lékařkám a ošetřovatelkám. Tato slavnost nebyla výjimečná pouze kvůli jubileu domácí péče, ale také proto, že léčebna s názvem Dům ošetřovatelské péče oslavila 25 let své existence, zatímco Domov pro seniory Vila Maria své otevření před 15 lety. Název "Vila Maria" byl inspirován zakladatelkou celého zařízení, Marií Scholzovou. Její dcera, současná ředitelka komplexu Magdaléna Radošová, seznámila hosty s historií vzniku domácí péče a dalších zařízení: "Před třiceti lety se tým šesti sester staral o 300 pacientů. Dnes vyjíždí denně 15 sester a pečujeme o 700 pacientů."

Léčebna Dům ošetřovatelské péče vznikla jako druhá soukromá léčebna v celé České republice na konci 90. let, protože v té době v našem regionu nebyl dostatek lůžek pro následnou péči. Dnes léčebna nabízí 82 lůžek a péči o pacienty zajišťuje rozsáhlý tým odborníků, včetně lékařů, zdravotních sester, fyzioterapeutů, psychoterapeutů, psychiatra a kaplana. Ročně poskytuje péči 500 pacientům.

Během posledních 15 let byly k léčebně přistavěny dvě nové budovy. V jedné z nich se nachází kuchyň, prádelna a klubovna, zatímco ve druhé jsou dvoulůžkové pokoje se sociálním zázemím. Tím se zlepšila kvalita péče a snížily se počty lůžek na ostatních pokojích. Dům ošetřovatelské péče získal národní certifikát akreditace kvality od Spojené akreditační komise ČR a tuto prestižní certifikaci úspěšně obhájil.

Nejmladším zařízením v tomto komplexu je Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem Vila Maria, který byl otevřen v roce 2007 a stal se prvním soukromým seniorským domovem v kraji. Toto zařízení poskytuje péči 49 klientům.

Oslavu výročí korunoval požehnáním biskup církve československé a husitské Lukáš Bujna, který zde ještě donedávna působil jako kaplan. Slavnostním rautem hosty potěšil známý šéfkuchař Vít Kudrna. Občerstvení doplňovaly různé dorty, které symbolizovaly všechna zařízení této uznávané péče.